BARLINEK
          Barlinek to 15 tysięczne miasto, którego historia sięga XIII w. Dlatego w mieście znajdujemy wiele akcentów historycznych: mury obronne, zabytkowe kamieniczki, budowle sakralne. Okolice Barlinka to tereny Barlinecko – Gorzowskiego Parku Krajobrazowego o osobliwych walorach przyrodniczych i widokowych zaliczanych do najpiękniejszych terenów krajobrazowych zachodniej Polski. Okolica obfituje w wiele jezior. Tutaj znajduje się też źródło jednej z największych rzek Pomorza Zachodniego – rzeki Płoni. Jedną z największych atrakcji jest Jezioro Barlineckie – o pow. 275 h i pierwszej klasie czystości wód. Miłośnicy aktywnego wypoczynku znajdą tu wiele możliwości spędzenia czasu na łonie przyrody: wycieczki piesze i rowerowe, rejsy statkiem pasażerskim, żeglowanie, tenis, wędkarstwo, Nordic Walking (70 km tras oznakowanych).
SPACER PIESZY
          Z ogrodu hotelowego możesz wyruszyć na wycieczkę przez przyległy do hotelu malowniczy park Delty Płoni z pięknym widokiem na jezioro i dalej idąc wzdłuż fragmentów historycznych murów obronnych, dotrzesz na naszą małą promenadę z fontanną na jeziorze. Dalej skręcając w prawo osiągniesz rynek miasta Barlinek z zabytkowym pomnikiem historycznej Gęsiarki (fontanna). Masz też możliwość zwiedzenia gotyckiego kościoła pw. NSNMP oraz leżącego vis a vis Muzeum Regionalnego. Do hotelu wracasz schodząc z zaplecza kościoła, schodami w murach obronnych, ponownie do Parku im. Emanuela Laskera w Delcie Płoni. Emanuel Lasker filozof i matematyk, urodzony w Barlinku w 1868 roku, był nieprzerwanie przez 27 lat Szachowym Mistrzem Świata.
SZLAKI PIESZE
          W okolicznych terenach wyznaczonych zostało kilka szlaków turystycznych różnej długości, dzięki którym można o wiele lepiej poznać tutejsze atrakcje. Dobrym przykładem jest Błękitna Trasa Legend, która prowadzi zarówno przez centrum Barlinka, jak i wśród terenów leśnych. Mapy i opisy wszystkich tras można otrzymać na recepcji Hotelu lub zapoznać się z nimi na stronie internetowej Centrum Informacji Turystycznej w Barlinku – https://it.barlinek.pl/index.php/szlaki
WYCIECZKI ROWEROWE
          Hotel Alma leży bezpośrednio przy terenach leśnych i w sąsiedztwie jezior, dlatego warto wybrać się na wycieczki rowerowe po trasach leśnych. Hotel oferuje między innymi wycieczkę krótka: do Krzynki 4 km w jedną stronę lub dalej nad Jezioro Okno 7 km. Wycieczkę o średnim dystansie – dookoła Jeziora Barlineckiego 12 km łącznie. Wycieczkę długą (łącznie 40 km) do Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach. Mapy tras otrzymasz w recepcji.
MARSZ NORDIC WALKING
           Barlinek jest Europejską Stolicą Nordic Walking. W okolicy znajduje się 7 tras NW o różnym dystansie i stopniu trudności. Kijki wypożycza bezpłatnie recepcja hotelu, tu otrzymasz też mapy z poszczególnymi trasami do wyboru. Dla początkujących hotel oferuje pierwszą lekcję NW z instruktorem, gdzie zapoznasz się z arkanami tej przyjemnej I modnej aktualnie formy rekreacji.
GOLF
          Polecamy dwa profesjonalne 18 – dołkowe pola golfowe: „Modry Las” Choszczno w odległości 30 km od hotelu oraz „Binowo” Szczecin w odległości 85 km od hotelu. Adresy udostępni recepcja.
ATRAKCJE WODNE I SPORTOWE
          Zachęcamy do rezerwacji rejsu statkiem pasażerskim po Jeziorze Barlineckim z przystani Ośrodka Janowo (2 km od hotelu) lub do wypożyczenia rowerków wodnych, kajaków, żaglówek czy łódek z przystani przy Promenadzie lub stadionie sportowym. Obok stadionu znajdują się także ziemne korty tenisowe. W okolicznych terenach istnieje także możliwość jazdy konnej, wędkowania, grzybobrania oraz łowiectwa. Rezerwacje własne – kontakty poda recepcja.
ZAKUPY
          Oprócz pobliskich sklepów i restauracji miłośnikom galerii handlowych polecamy naszą niewielką Galerię HOSSO lub w przypadku chęci na większe zakupy pobliski Gorzów – 27 km od hotelu (Galeria NOVA PARK oraz ASKANA) albo Szczecin –  85 km od hotelu (Galeria KASKADA i GALAXY).